Twórcownia - samozwańcze miejsce ponadcodziennej aktywności dorosłych ( dzieckiem podszytych) na granicach sztuki i kultury od arteterapii po rysunek studyjny. Twórcujemy nie tylko za pomocą pędzla i ołówka, ale i pióra literackiego przy herbacie Sentymentalną troską otaczamy zanikającą kulturę Silesia Superior, Małą Ojczyznę na granicy „cesarstw”. Twórcownia – miejsce magiczne przekraczające granice czasu, przestrzeni, pamięci i myślenia – bezpieczne i otwarte dla outsiderów i disability

wtorek, 19 lutego 2008

BŁĘKITNY PTAK MA MIEJSCE uJadwigi Kocur autorki Uroborus-o Szukalskim


Katowicka "Gazeta Wyborcza" i Śląski Fundusz Stypendialny licytują artystyczne krzesła
2005-08-24, 08:43
W niedzielę, 28 sierpnia 2005, w katowickim Parku Kościuszki, "Gazeta Wyborcza" organizuje licytację krzeseł zbieranych w ramach akcji "Krzesła do Nauki". Dochód z licytacji przeznaczony jest na fundusz stypendialny dla najzdolniejszych i najuboższych studentów ze Śląska.



 AUKCJĘ PROWADZI KRYSTYNA BOCHENEK, mżawka, a mimo to mnóstwo ludzi siedzi na krzesłach. krzesła kolejno są pokazywane przez parę ubraną w śląskie stroje. nasz Ptak był ostatnim licytowanym "krzesłem do nauki" z trudem podniesiony w górę. trzeba było kończyć, bo miał się zacząć koncert....więc własciwie bez licytacji kupiła go nieznana nam blondynka za wywoławczą cenę 300 zł.




co za przypadek


 O Jadwidze Kocur:
architekt, reżyser Jadwiga Kocur, która kupiła naszego Błękitnego Ptaka podczas akcji "krzesła do nauki" -kręci film o naszym Szukalskim, autorze słowa "twórcownia" - Sląsk i Szukalski- film biograficzny Uroborus. Życie i twórczość Stanisława Szukalskiego. Scenariusz i reżyseria Jadwiga Kocur. Początek zdjęć - listopad 2007.czy to nie dziwne? O Szukalskim dowiedziałam się w latach 80. "Atak na Kraka" w Krzeszowicach dostałam od pana Mariana Konarskiego Marzyna , jednego z ostatnich szukaszczyków  w Krzeszowicach. co za zbieg okoliczności bo to Szukalski stworzył słowo " twórcownia"
Orzeł piastowski wyrzeźbiony został na zlecenie władz administracyjnych województwa śląskiego w 1938 roku na frontonie gmachu Urzędów Niezespolonych obecnie w budynku tym mieści się Wydział Filologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Jednak największym jej osiągnięciem wydaje się być "Dwugłowy Smok" (Two Headed Dragon),
O architekturze i urbanistyce Górnego Śląska przez wiele lat mówiło się źle, nie dostrzegając urody secesyjnych kamienic i rozsądnych rozwiązań miastotwórczych z przełomu wieków XIX i XX. . Symbolem tego starcia stał się znienawidzony przez nazistów i rozbierany przez kilka lat gmach Muzeum Śląskiego w Katowicach. I znowu wraca Stanisław Szukalski bo wykonał dwie gigantyczne płaskorzeźby na frontonie Muzem Śląskiego a planowany przez niego na placu przed Chrobry został rozbity jako gliniany projekt do odlewu przez bombę niemiecką w Warszawie. Orzeł Szukalskiego wisiał sobie ocalony na gmachu budynku obecnie Uniwersytu Sląskiego (kulturoznawstwo)


Twórcowanie jest przyjemnością i lataniem; Czas -Wyspa Wielkanocna wg Szukalskiego

Brak komentarzy: