Twórcownia - samozwańcze miejsce ponadcodziennej aktywności dorosłych ( dzieckiem podszytych) na granicach sztuki i kultury od arteterapii po rysunek studyjny. Twórcujemy nie tylko za pomocą pędzla i ołówka, ale i pióra literackiego przy herbacie Sentymentalną troską otaczamy zanikającą kulturę Silesia Superior, Małą Ojczyznę na granicy „cesarstw”. Twórcownia – miejsce magiczne przekraczające granice czasu, przestrzeni, pamięci i myślenia – bezpieczne i otwarte dla outsiderów i disability

wtorek, 19 lutego 2008

Krzesła do nauki - uskrzydlanie wózka -trudny dar Marka


KRZESŁA DO NAUKI - przekazanie Twórcowni steranego wóżka inwalidzkiego, który już swoje odjeździł
Od lewej: Barbara Bełdowicz Mantykora, Piotr Dudek, Ilona Rafa, Małgorzata Król i Marek Plura, który ten stary wózek nam przekazał i zobowiązał do podjęcia wyzwania- przekształcenia w godny i atrakcyjny wizualnie obiekt ...
napisała o nas Małgorzata Goźlińska  (tu na naszym wyzwaniu) w Gazecie Wyborczej 30.06.2005 - 08:39 KATOWICE. Krzesła do Nauki "BŁĘKITNY PTAK"
Wózek inwalidzki obrośnie w pióra w Twórcowni, a krzesło z hasioka wskoczy w obcasy senatorek. To będą dzieła sztuki, które sprzedamy na aukcji, a pieniądze oddamy najzdolniejszym i najuboższym studentom.
Stary, trochę już zarwany, z wytartymi kółkami. Siedziało na nim wielu ludzi ze Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych "Akcent". Wczoraj szef Akcentu Marek Plura oddał go Twórcownikom ze Śląskiej Biblioteki Terapeutycznej. - Zrobimy z niego błękitnego ptaka. Czytałam kiedyś książkę pod takim tytułem o Indianach, którzy wychowywali białe dziecko. Nazywali go błękitnym ptakiem, bo był inny - opowiada Basia Bełdowicz, artystka (nie znosi tego słowa) z Twórcowni.
Krzesło z Akcentu jest błękitne i też inne. Miało za zadanie chodzić. Twórcownicy chcą mu doprawić skrzydła. - Bo to tak jest, że wózki to nasze skrzydła - mówi Plura, od dziecka na wózku, pracownik, społecznik, ojciec.
Pióra Twórcownicy dostaną od Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Potrzebują również butów na wysokich obcasach. - Nie łączy nas niepełnosprawność, tylko pasja niezobowiązującego tworzenia, czyli Twórcowania - tłumaczy Basia. Dlatego postanowili, że prócz wózka wezmą na warsztat zwykłe krzesło. Wygrzebią je z hasioka i przemienią w damę. Buty - każde z innej pary - podarują im senatorki Krystyna Doktorowicz i Krystyna Bochenek, która jest pomysłodawczynią naszej akcji.
Bochenkowa szefuje radzie Śląskiego Funduszu Stypendialnego im. Adama Graczyńskiego, który dwa razy w roku przyznaje stypendia najzdolniejszym i najuboższym studentom ze Śląska. Pod koniec wakacji Błękitnego Ptaka i Damę z Hasioka Twórcowników oraz inne krzesła, nad którymi pracują artyści i nasi Czytelnicy, zlicytujemy na aukcji, a pieniądze zasilą konto funduszu (Małgorzata Goślińska)./ Fot. Dawid Chalimoniuk / AG
Aukcja "artystycznych krzeseł" odbędzie się w niedzielę 28 sierpnia 2005 o godz. 15.30 w katowickim Parku Kościuszki. Śląski Fundusz Stypendialny cały dochód z licytacji podzieli między studentów – pieniądze zostaną przeznaczone na akademiki, skrypty, bilety autobusowe oraz dofinansowanie wyżywienia studentów. Osoby zainteresowane aukcją prosimy o kontakt z Agnieszką Placek z katowickiej redakcji Gazety Wyborczej, która koordynuje akcję. 
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35063,2794455.html http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35063,2794455.html
Śląski Fundusz Stypendialny został powołany do życia z inicjatywy Senatora RP Adama Graczyńskiego w styczniu 2001 roku.

Brak komentarzy: